Program

Program september 2023

Milí priatelia, leto sa blíži ku koncu a blíži sa tiež čas, keď väčšinu z nás opäť čaká prekalibrovanie mysle aj tela a budeme musieť, za letné ničnerobenie zaplatiť daň. Niektorí takmer nepatrnú, ich práca je zároveň hobby a umožňuje nezávislosť, niektorí zvládnuteľnú, ale vyžadujúcu nepríjemné kompromisy, možno znásobovanú pocitmi neužitočnosti a frustrácie, ale aj zdravotnými, či psychickými problémami…a sú aj takí, ktorí o letnej pauze ešte stále môžu len snívať a sú v permanentnom mínuse.

Tohtoročný pestrý filmový cyklus Letného kina v Nerve, opäť v kuratele skvelej Martiny Martausovej z Department of British and American studies UPJŠ, sa pozrie na povahu práce a jej vplyv na jedinca, rodinu aj okolie, v rôznych historických obdobiach a rôznych pracovných prostrediach. Doplnený bude čítaním z knihy Saši Uhlovej - ´Hrdinové kapitalistické práce´, ktorá mapuje pracovné podmienky agentúrnych/dočasných a ilegálnych zamestnancov v Čechách, a v pokračovaní prvého dielu, ktoré je čerstvo na knižnom trhu, aj v ďalších európskych krajinách. V každom historickom období si práca vyžaduje pozornosť a aktualizáciu odpovede na otázku, či a ako sa mení jej charakter a či a ako mení nás.

Budeme sa tešiť na stretnutie a na inšpiratívne filmové a reportážne momenty, ktoré k tomu, dúfame, dopomôžu.

19.30 - Honey Boy/2019
Film ktorý presahuje klasický filmový storytelling, herec v hlavnej úlohe, Shia Labeouf, hrá svojho vlastného otca a film je jeho vlastným príbehom o vzťahu medzi ním a svojim otcom, do veľkej miery definovanom pracovnými okolnosťami a filmovým priemyslom do ktorého sa pod vplyvom svojho otca zapája už vo veľmi mladom veku.

18.00 - Katka/1949
Film Jána Kadára, je z prostredia továrne na obuv vo Svite, kde sa odohráva príbeh premeny mladého dievčaťa na ženu zosobňujúcu ideály budovateľského ducha spoločnosti.

20.00 - Čítanie z knihy Saši Uhlovej - Hrdinové kapitalistické práce
Alexandra Harvanová Varcholová, Zuzana Švecová, Jana Bercelová

20.40 - Boiling Point/2021
Film svojou formálnou stránkou vystihuje dynamiku práce z prostredia gastropriemyslu, do ktorého je príbeh zasadený. Film je natočený na jeden záber, bez jediného strihu a strhujúco vtiahne diváka nielen do príbehu, ale aj do samotného pracovného procesu. V hlavnej úlohe Stephen Graham.

17.00 - Office Space/1999
Film z americkej produkcie, v hlavnej úlohe s Ronom Livingstonom a Jennifer Aniston je výbornou satirickou sondou do pracovného prostredia definovaného korporátnou kultúrou z konca 90 tych rokov.

19.00 - Living/2022
Film súčasný svojou produkciou, avšak zasadený do londýnskeho konzervatívneho pracovného prostredia 50 rokov. Prináša formálne aj obsahovo zaujímavú výpoveď o prehodnocovaní vplyvu pracovného prostredia na súkromný život jednotlivca.

Kurátorka letného kina: Mgr. Martina Martausová PhD. (Department of British and American Studies UPJŠ v Košiciach.)

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Realizované s finančnou podporou Mesta Humenné.


Materiálová knižnica 1

Milí priatelia, s radosťou Vám oznamujeme, že v týchto dňoch začíname zbierku materiálov do našej rodiacej sa materiálovej knižnice. Budeme hľadať materiály bežné, ktoré nás obklopujú, až po materiály múdre, oplývajúce zaujímavými vlastnosťami. Tie, ktoré nájdeme v prírode a ktoré ľudia využívajú dlhé stáročia, a aj tie, ktoré vznikli v laboratóriách… a ak budú primeranej veľkosti, uvítame aj z tie z vesmíru. Budeme sa pri hľadaní inšpirovať u zvierat, domácich kutilov a vývojárov, zaujímavé vzorky budú určite aj niekde v kuchyni.

Plánujeme stretnutia, kde o materiáloch, ich vlastnostiach a spôsoboch využitia budeme zisťovať a rozprávať viac. Všetko zaznamenáme a pridáme k našim vzorkám. Veríme, že nás knižnica bude inšpirovať pri našich aj Vašich projektoch a pomôže nám všetkým robiť dobré rozhodnutia.

🧐Textil, horniny, vtáčí trus, solárna fólia… ak nájdete alebo vlastníte nejaký zaujímavý materiál, alebo máte tip na nejaký, ktorý by v našej knižnici nemal chýbať, určite sa ozvite. (buď do fb správy, alebo na nevplatforma@gmail.com)

K darovanej vzorke priložíme vaše meno a tiež pár slov o tom, čo Vás s materiálom spája, alebo prečo Vás oslovil.

Tešíme sa na tipy od malých aj veľkých, o prvých prírastkoch Vás budeme informovať tu a na našom Facebooku.

Budeme sa tešiť, lovu zdar!

Projekt podporilo Mesto Humenné a Chemes a.s.

Materiálová knižnica 1


Zmena programu vyhradená!